top of page
ESA BIC BG.jpg

ERDF Programme Support

ESA BIC Latvia ieguldīs 1,2 miljonus eiro kosmosa jaunuzņēmumos

Latvija ir kļuvusi par vienu no dāsnākajām kosmosa jaunuzņēmumu inkubācijas valstīm Eiropā, paredzot 1,2 miljonus eiro granta finansējuma uzņēmuma attīstībai. Eiropas Kosmosa aģentūras Latvijas biznesa inkubators (ESA BIC Latvia) 2025. gada 20. jūnijā noslēdza vienošanos ar Centrālo finanšu un līgumu aģentūru (CFLA) par projekta “Eiropas Kosmosa aģentūras Latvijas biznesa inkubācijas centra atbalsts jaunu tehnoloģiju attīstībai” īstenošanu par kopējo summu 964 404 eiri, tai skaitā Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) finansējums – 819 743 eiro un valsts budžeta līdzfinansējums – 144 660 eiro.

Līdz šim inkubatora rīcībā bija Eiropas Kosmosa aģentūras piešķirtais finansējums, lai atbalstītu 12 Latvijas kosmosa uzņēmumus, bet līdz ar CFLA un ESA BIC Latvia vienošanos, pieaudzis gan atbalstāmo uzņēmumu skaits (15), gan kopējā granta summa, ko jaunuzņēmumi varēs saņemt - 80 000 eiro. Tas ir lielākais ESA BIC inkubatoru sniegtais atbalsts Eiropā, salīdzinājumā ar vidēji 50 000 eiro citās dalībvalstīs. Jaunais finansēšanas modelis paredz ka pusi jeb 40 000 eiro jaunuzņēmumi saņems, pateicoties ERAF atbalstam un pusi - Eiropas Kosmosa aģentūrai (EKA). 

Latvijas dalība Eiropas Kosmosa aģentūras Biznesa inkubācijas centru (ESA BIC) tīklā ir labs starpministriju sadarbības piemērs – Ekonomikas ministrija un Izglītības un zinātnes ministrija kopīgi veicina Latvijas inovāciju attīstību un to internacionalizāciju. Inkubators darbojas, pateicoties abu ministriju finansējumam un Eiropas Kosmosa aģentūras iniciatīvai pievienot Latviju šim inkubatoru tīklam. ESA BIC tīkls apvieno jau 32 inkubatorus un ir pasaulē otrais lielākais biznesa inkubatoru tīkls, kas ir veicinājis vairākus kosmosa nozares veiksmes stāstus.

 

Latvijai ir stratēģiski svarīgi turpināt kosmosa industrijas attīstību, lai nodrošinātu efektīvu pieeju strauji augošajai globālajai kosmosa ekonomikai, kuras vērtība līdz 2030. gadam pēc pētījumu aplēsēm sasniegs 1 triljonu ASV dolāru.

Pieteikšanās inkubācijai ir atvērta pastāvīgi, aizpildot pieteikumu, kas atrodams vietnē www.esabic.lv. Jaunuzņēmumi var pieteikties un saņemt konsultācijas jebkurā laikā, taču uzņemšana inkubatorā notiek 2 reizes gadā. Liela pieprasījuma gadījumā var tikt organizēta arī inkubācijas pretendentu papildu atlase. Pretendentu pieteikumus vērtēs gan Latvijas, gan EKA eksperti. Dalība inkubatorā sniedz jaunuzņēmumiem piekļuvi plašajam ESA BIC tīklam visā Eiropā un EKA iepirkumu iespējām. Turklāt, ESA BIC zīme kalpo kā kvalitātes apliecinājums, kas palīdz jaunuzņēmumiem straujāk iesaistīties arī starptautiskās kosmosa misijās.

ESA BIC Latvia aicina pieteikties inkubācijas programmā jaunuzņēmumus, kas izstrādā inovatīvus produktus, izmantojot satelītdatus, navigācijas sistēmas, telekomunikāciju risinājumus vai citas kosmosa tehnoloģijas ar praktisku pielietojumu tautsaimniecībā. Inkubators piedāvā atbalstu līdz 2 gadiem, katram uzņemtajam uzņēmumam, kurā ietilpst ne vien finansējums, bet arī bezmaksas juridiskās un biznesa konsultācijas, mentoru un ekspertu atbalsts, piekļuve specifiskiem satelītdatiem un citām IT sistēmām, kā arī pieeju plašam kontaktu lokam. Pirms pieteikuma iesniegšanas termiņa ir pieejamas arī bezmaksas konsultācijas, tāpēc uzņēmumi ir aicināti kontaktēties ar inkubatoru savlaicīgi, lai sagatavotu savus pieteikumus kvalitatīvi.

Šobrīd ESA BIC Latvia atbalsta jau vienu jaunuzņēmumu - NRG Solutions, kas izmanto Zemes novērošanas datus un ģeotelpiskās tehnoloģijas, lai modernizētu īpašumu novērtēšanu un izvērtēšanu. Pirmajā kosmosa jaunuzņēmumu uzsaukumā pieteicās 7 perspektīvi startapi, bet pēdējā uzsaukumā šā gada jūnijā tika saņemti 9 pieteikumi. Tādējādi inkubators paredz, ka līdz 2030. gadam tiks sasniegts mērķis – 15 perspektīvu uzņēmumu uzņemšana. Pēc šī posma tiks uzsākts jauns programmas cikls. Inkubatora kopējais atbalsta apjoms jaunuzņēmumiem veido 1,2 miljoni eiro, no kuriem 600 000 eiro nāk no EKA un pārējais - no ERAF līdzfinansējuma.

ESA BIC Latvia darbību nodrošina Komercializācijas Reaktors (Commercialization Reactor) – vadošā Latvijas zinātņietilpīgās jaunuzņēmējdarbības attīstības platforma, kas kopš 2009. gada veido un attīsta zinātnē balstīto tehnoloģiju (Deep Tech) jaunuzņēmumus ar globālu potenciālu. Tā apvieno zinātnes inovācijas ar uzņēmējdarbību, nodrošina komandu veidošanu, komercializācijas apmācības, investīcijas un starptautisku akcelerāciju.

ERAF finansējums ir piešķirts pamatojoties uz Ministru kabineta 2024. gada 23. jūlija noteikumu Nr.501 “Eiropas Savienības kohēzijas politikas programmas 2021.–2027. gadam 1.2.1. specifiskā atbalsta mērķa ”Pētniecības un inovāciju kapacitātes stiprināšana un progresīvu tehnoloģiju ieviešana uzņēmumiem" 1.2.1.1. pasākuma "Atbalsts jaunu produktu attīstībai un internacionalizācijai" pirmās kārtas īstenošanas ietvaru, lai ieviestu projektu - "Eiropas Kosmosa aģentūras Latvijas Biznesa inkubācijas centra atbalsts jaunu tehnoloģiju radīšanai".

 

ESA BIC Latvia sadarbojas ar 25 partnerorganizācijām Latvijā, to starpā ir  Rīgas Tehniskā universitāte, Cietvielu Fizikas institūts, Ventspils Augstskola, Vides risinājumu insititūts, Latvijas Kosmosa industrijas asociācija, “Cobalt”, “Sorainen” un daudzi citi. ESA BIC Latvia darbību oficiāli uzsāka 2024. gada 13. novembrī.

Papildu informācija par inkubācijas programmu, nosacījumiem un pieteikšanās kārtību pieejama mājaslapā www.esabic.lv vai rakstot: info@esabic.lv.

LIDZFINANSE-ES+NAP.png
LIDZFINANSE-ES+NAP.png

© 2025 by ESA BIC Latvia, operated by Commercialization Reactor

LIDZFINANSE-ES+NAP.png
bottom of page